Какие современные научные труды можно почитать о психологии искусства?

ПсихологияИскусство и культура
Василиса Анина
Нейробиолог (к.б.н). Психофизилог. Музыкант.  · 4 окт 2015

Вот несколько свежих (2011-2014 гг.) обзорных работ:

1) Noy P. A theory of art and aesthetic experience //Psychoanal Rev. 2013 Aug;100(4):559-82.

3) Melcher D, Bacci F. Perception of emotion in abstract artworks: a multidisciplinary approach. // Prog Brain Res. 2013;204:191-216.

3) Leder H, Nadal M. Ten years of a model of aesthetic appreciation and aesthetic judgments : The aesthetic episode - Developments and challenges in empirical aesthetics // Br J Psychol. 2014 Nov;105(4):443-64.

4) Nieminen S, Istók E, Brattico E, Tervaniemi M, Huotilainen M. The development of aesthetic responses to music and their underlying neural and psychological mechanisms // Cortex. 2011 Oct;47(9):1138-46.