Как поступить в Кембридж?

Нужны ли мне отличные оценки, нужно ли участвовать в олимпиадах и нужна ли престижная школа?

ОбразованиеВысшее образование+2
Джон Доу
Химик, кристаллограф. Живу в Испании, раньше...  · 25 янв 2021

Чтобы поступить в Кембридж, нужно как минимум уметь пользоваться интернетом и знать английский в достаточной степени, чтобы открыть сайт Кембриджа, прочитать и понять список требований. Поиск страницы, относящейся к поступающим из России, я оставлю вам в качестве домашнего задания, а ниже процитирую самое важное насчёт школы.

The Attestat o (polnom) Srednem Obshchem Obrazovanii (Certificate of Secondary (Complete) General Education) is not considered to be suitable preparation for a competitive application to the University of Cambridge. We strongly recommend that you undertake further study if you wish to apply for an undergraduate degree. Examples of the qualifications that would be considered suitable for admission to Cambridge are A Levels, the International Baccalaureate (IB), five or more Advanced Placement (AP) courses, or possibly the first year of an undergraduate degree at a university outside the UK. We recommend that you contact the College that you wish to apply to directly for further advice and guidance.