Почему функция хэширования murmurhash так называется?

Программирование
Анонимный вопрос
0KLRg9GCINC90LXRgiDQvdC40YfQtdCz0L4g0LjQvdGC0LXRgN...  · 2 февр 2022
Если верить Википедии, название состоит из операций, которые используются алгоритомом: умножение, циклический сдвиг (MUltiplication, Rotate).
The name comes from two basic operations, multiply (MU) and rotate (R), used in its inner loop.
Нашёл ещё вот такую ссылку https://sites.google.com/site/murmurhash/
The name, if you're wondering, comes from the simplest sequence of operations which will thoroughly mix the bits of a value - "x *= m; x = rotate_left(x,r);" - multiply and rotate. Repeat that about 15 times using 'good' values of m and r, and x will end up pseudo-randomized. Unfortunately multiply+rotate has a few major weaknesses when used in a hash function, so I used multiply+shift+xor. I liked the name Murmur better than Musxmusx, so I kept it.
Увы, с котиками это никак не связано.