Какие эффектные монологи в кино вы знаете?

Вроде: «Знаешь, почему я использую нож? Пистолет — слишком быстро, не успеваешь насладиться...».

КиноЦитаты+1
Pavel Shubin
Сериальный задрот, британофил, ABAP-программист  · 17 окт 2018

Антивоенный монолог из "Доктора Кто".

www.youtube.com/embed/BJP9o4BEziI?wmode=opaque

You just want cruelty to beget cruelty. You're not superior to people who were cruel to you. You're just a whole bunch of new cruel people. A whole bunch of new cruel people, being cruel to some other people, who'll end up being cruel to you. The only way anyone can live in peace is if they're prepared to forgive. Why don't you break the cycle?

And when this war is over, when -- when you have the homeland free from humans, what do you think it's going to be like? Do you know? Have you thought about it? Have you given it any consideration? Because you're very close to getting what you want. What's it going to be like? Paint me a picture. Are you going to live in houses? Do you want people to go to work? What'll be holidays? Oh! Will there be music? Do you think people will be allowed to play violins? Who will make the violins? Well? Oh, You don't actually know, do you? Because, just like every other tantruming child in history, Bonnie, you don't actually know what you want. So, let me ask you a question about this brave new world of yours. When you've killed all the bad guys, and it's all perfect and just and fair, when you have finally got it exactly the way you want it, what are you going to do with the people like you?The troublemakers. How are you going to protect your glorious revolution from the next one?

No, it's not a game, sweetheart, and I mean that most sincerely.
Because it's not a game, Kate. This is a scale model of war. Every war ever fought right there in front of you. Because it's always the same. When you fire that first shot, no matter how right you feel, you have no idea who's going to die. You don't know whose children are going to scream and burn. How many hearts will be broken! How many lives shattered! How much blood will spill until everybody does what they're always going to have to do from the very beginning -- sit down and talk!

Вау, вы знаете английский. Ну ничего себе.

Как вам живётся в элитном обществе?