Белый дом назвал 100 млн человек жертвами коммунистических режимов. Это правда?

ИсторияСша+2
Рустам Юлбарисов
Writer, Politico, musician,gamer,student  · 26 июл 2018

No it is not. There are far MORE victims of capitalism due to the USA's economic empire. Plus the British Empire killed more people than any of the communist regimes combined.Additionally, the USA is going to surpass the British Empire as the most evil in history not only due to its military but amoral economics.